יום חמישי, 11 ביוני 2009

שביבים (שלח) / שאול שיף

ר' שאול שיף פרסם את רשימותיו בעיתון הצופה במשך עשרות שנים. לאחר שהעיתון שבק חיים הוא ממשיך לפרסם את רשימותיו בעלון שבועי המופץ בדואר האלקטרוני למעוניינים (ניתן לפנות למייל: schiffs at 013 dot net dot il). יובהר שהדברים המתפרסמים במדור זה משקפים את דעותיו של הכותב והינם על אחריותו, ואינם בהכרח משקפים את עמדותי.

האומנם לא יפייס העולם המוסלמי על חשבוננו?
סמוך לבחירתו של ברק מוחמד אובאמה לנשיא ארה"ב, כתב הגרפולוג הוותיק, אבי ויס, חוות- דעת מקצועית על המועמד וכאן היא לפניכם. ויס הציע שנבדוק אותו בעוד שנתיים שלוש אם צדק או לא.לדעתי אפשר כבר כעת לבדוק את אמינות הניתוח של כתב היד והערכות שנגזרו ממנו.
"כתב היד של ברק אובאמה מקרין עוצמה . דרוך מאד, קפיצי, נכתב בלחץ חזק כלפי הנייר ובלפיתה איתנה של היד הכותבת- מאפיינים של אנרגיות ויכולת התמודדות גבוהות. הוא מהיר, מתוחכם, דומיננטי ונמרץ. אבל, במקביל לתחכום הרב יש בו מימד אותנטי. הוא מחושב אבל לא "מעמיד פנים". כושר השכנוע שלו נובע בין היתר מהאמונה שלו במטרותיו ועמדותיו. אמונה זו עוברת אל מאמיניו וצופיו. מאד כריזמאטי ובו בזמן, מישיר מבט. מנהיגים רבים משתדלים לטפח את הכריזמה שלכם על ידי
ריחוק ואי חשיפה – ברק אובאמה עושה זאת דווקא באמצעות המימד הישיר והאותנטי שלו. לא, הוא איננו נאיבי והוא מציב עמדות ריאליות וקונקרטיות, ניתנות להשגה. מקרין אמפטיה רבה. יוצר אל קהלו נתיבים שכליים ורגשיים כאחת. כמובן, הוא נעזר בסיסמאות ובתרגילים ביחסי ציבור אבל יש בו משהו אמיתי.
"כן, יש לו בהחלט אגו מפותח. הוא בעל גאווה. תקיף מאד. מסוגל להכתיב את הרצונות והדעות שלו ובו בזמן, כאמור, יודע לשכנע ולהוביל אנשים אחריו. עושה פשרות ענייניות ובו בזמן, דבק מאד במטרותיו. משלב יכולת תאורטית גבוהה עם כושר יישום. מקוריות מחשבתית עם ביצוע סיסטמאתי. מהיר תפיסה. בעל זיכרון מפותח ובו בזמן, מבחין בתמונה הכוללת. "מתלהב" אבל לא "נסחף". מסוגל להיות נוקשה במשא ומתן אבל, יודע להציג זאת באריזה משכנעת. למרות העמדה הדומיננטית שלו- מסוגל להקשיב ומסוגל לשתף פעולה. אמביציוזי מאד. מגיעה לפסגה בזכות שילוב של תחכום, אמונה, דבקות במשימה ויכולת קומוניקטיבית. "משפיע" ולא "נגרר".
"בהערכה של מגמות ובהשוואה למצב הקיים- אובאמה מבשר שנוי חיובי.
טוב לארצות הברית ?. אני אופטימי. כמובן, כהערכה ולא כחיזוי העתיד.
טוב לישראל ?. בהקשר זה אני נותן קרדיט למימד האותנטי שבו. למרות התחכום והפרגמטיזם שלו- הוא לא ימהר למכור אותנו כדי להשיג יתרונות כלכליים, להוזיל את מחירי הדלק או להפיס את העולם המוסלמי. הוא נוטה להתייצב לצד "הטובים" ואני מניח ומקווה כי הוא מזהה אותנו ככאלה.
"בהקשר זה עמדתי פחות נחרצת אבל, אסתכן להעריך בפשטנות מסוימת, "טוב לארצות הברית"- "טוב לישראל". כמובן: אם יבחר." עד כאן.
ומה הן העובדות? רשמו לפניכם, וזאת בהסתמך על מקור אמין ורם דרג ביותר בבית הלבן: כבר ניתנו הוראות לנטרל את ישראל ממידע מסווג, שעד כה ניתן לה ברצון ומתוך הבנה שהמידע חיוני ביותר לביטחונה השוטף. ומה אומרת שרת החוץ הצבועה, שהתחזתה כידידת ישראל כשעיניה פזלו לכסף היהודי? ארה"ב תגיב צבאית אם איראן תזרוק פצצה גרעינית על ישראל. לאמור: אחרי שתזרוק....
לאחר שאובאמה נבחר נשיא, אמרתי לבני משפחתי כי אובאמה אומר בחוגו המצומצם והבטוח מהדלפות, כי ארה"ב תגיב בחריפות אחרי שאיראן תזרוק פצצה גרעינית על ישראל... מאיפה אתה יודע שאלו, והתשובה הייתה: מהתבטאות תמימה של בת משפחת של הנשיא. אבל עכשיו יש לנו את גב' קלינטון שאומרת בגלוי את אותו הדבר.

מה שאובאמה שכח להזכיר בנאומו בקהיר
חיל הנחתים האמריקני(המארינס) נוסד ב-10 בנובמבר 1775, במהלך מלחמת העצמאות האמריקנית, בהחלטת הקונגרס הקונטיננטלי. גיוס הנחתים הראשונים נערך בעיר פילדלפיה, והם הוצבו על ספינות חיל הים. יחידת הנחתים פורקה אחרי סיום המלחמה באפריל 1783, והוקמה מחדש ב-11 ביולי 1798. הנחתים נטלו חלק במלחמות נגד שודדי ים שהאמריקאים קוראים מלחמות הברברים או מלחמות טריפולי (הראשונה 1801-1805 והשניה 1815). מכאן משפט בהמנון חיל הנחתים "לחופי טריפולי". (מקור)
מי היו אותם "שודדי ים" בטריפולי? נוצרים? הינדים? מוסלמים? ומה עוד שכח הנשיא האמריקני להזכיר בנאומו בקהיר ? פרק חשוב ביותר בתולדות מסעי הצלב. וכך כותבים ההיסטוריונים מרדכי וורמברנד ובצלאל ס.רות: "לקראת סוף המאה האחת עשרה נתרבו והלכו סיפורי הזוועה בפי עולי הרגל הנוצריים, שחזרו מארץ ישראל, על חילול המקומות הקדושים בה בידי השליטים המוסלמיים ועל מקרי התעללות בנוצרים שבאו להשתטח עליהם. ומשהו מהזמן החדש: אולי יודע הנשיא לספר לאן ולמה נעלמו רבים מתושבי יהודה ושומרון הנוצרים?

והיא שעמדה לאבותינו ולנו
ומצאתי פרשנות בהגדה לפסח עתיקה, ל"והיא שעמדה" שנגעה ללבי : "והיא", האמת הזאת "שלא אחד בלבד עמד עלינו לכלותנו אלא שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו" עמדה לנו ולאבותינו. כי אם היו רודפים אותנו רק בדור אחד או בתקופות בודדות, אז אפשר היה לחשוב כי גם אנחנו חייבים ואשמים, שחטאנו ל-ה' או לאנשים ולא היה הקב"ה מצילנו. אבל, מכיוון "שבכל דור ודור", בלי הבדל בין דור כשר לדור חייב, עומדים עלינו לכלותנו (רח"ל), הרי זה מראה ומוכיח גלוי, כי רק ברשעתם ובשנאתם הנצחית לשה פזורה ישראל רוצים הם לכלותנו ח"ו ולכן בדין שהקב"ה מצילנו מידם...

"אני יודעת"
"אני יודעת שהים הזה, אדיר ורב עוצמה ככל שהוא נראה לעינינו, גם לו גבולות וגדרים.
למתבונן בעין אנוש נדמה שגליו זורמים אל מרחבי האין סוף, אבל המבין יודע שבסופו של דבר הם מתנפצים אל החוף, זו רצועת הקרקע היציבה הסוגרת עליו וקוראת לגליו: עצורו!
לפעמים נדמה לנו שהמאורעות שמסביבנו גורפים אותנו וסוחפים אותנו בלי שנוכל להיחלץ מהם, ואז נעצר לפתע כל הסער שמסביבנו הגלים מתנפצים אל החוף והים נח מזעפו..."
[קורטי דונט, "הטור הששי", עתון כיתה ט' בבית ספר חרדי בניו-יורק. מתוך "לגעת בכוכבים" לרוחמה שיין]

אין תגובות: