יום שלישי, 14 ביוני 2011

מעיינותיך לחודש סיוון תשע"א, ועוד קצת חב"ד

אמנם קצת באיחור, אך הנה שני דברים שהוציאו לאור "תורת חב"ד לבני הישיבות" לקראת חג השבועות.

מעיינותיך 29 לחודש סיוון - ניתן להורדה כאן.
טרם עברתי על הגליון, הנראה מושקע ומעניין כהרגלו, אך בכל זאת אני רוצה להעיר על דבר אחד. בעמוד 15 מובא אגרת של הרבי, שהודפס גם בליקוטי אגרות הקודש שהוציאו לאור "תורת חב"ד". באגרת משיב הרבי לאדם צעיר המתחבט ב12 שאלות. תשובתו של הרבי היא שאל לו להתעסק כעת בשאלות ושעליו לקיים "נעשה ונשמע". אחרי שילמד עוד הרבה יוכל לעצור ולשאול, ושלעת עתה יסמוך על כך שיש לשאלותיו תשובות.
בזמן האחרון נחשפתי לדיונים שונים ביחס לתשובות מעין אלו לשאלות על השקפת היהדות. המתנגדים טוענים בתוקף ש"תשובה" כמו זו שהשיב הרבי רק ידחוף את השואל החוצה. מנגד, צריך לעיין, אולי כל תשובה לא תספק אותו, אז בשביל בכלל להשקיע לענות. מה דעתכם?

"תורת חב"ד" עומדים להוציא לאור לקראת ג' תמוז ליקוט מתוך שיחות הרבי בשלושה כרכים. לעת עתה ניתן להוריד מהאתר שלהם (קישור) תדפיס מתוך הסט החדש על פסח, ספירת העומר ושבועות.

לפני מספר שבועות השתתפתי בשמחה של אחד מבני קהילתי ונתבקשתי לדבר. התחלתי את דברי בקושיא של אדמו"ר הזקן והצעתי תירוץ משלי לקושיא (שלא ממש עולה בקנה אחד עם תורת חב"ד). בסוף דברי שני החב"דניקים שישבו בקהל (מתוך כמאה איש) נגשו אלי להגיד יישר כח (עם דגש על זה שהזכרתי את אדמו"ר הזקן). חשבתי לעצמי, מה היה קורה אם הייתי מזכיר משהו מהרב קוק, האם המרכזניקים וכד' בקהל היו נגשים להגיד לי יישר כח? אולי זה מוכיח שאנחנו עדיין לא חסידים (וטוב שכך).

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

שם השולח: מישקה תאריך: 14/06/11, 20:28:09


לא, אבל אם היית מזכיר את הרב קוק בכנס של חב"דניקים והיו שם שני מרכזניקים, הם היו אומרים לך ישר כוח.

שם השולח: אבי (האתר שלי) תאריך: 14/06/11, 20:31:56


לדעתי, צריך לנסות להשיב לשואל לפי העניין ולפי מה שהוא מסוגל לקבל או להבין. לא לנסות "לסבן". לפחות להפנות למקורות שנותנים תשובות שונות לעניין. נכון שייתכן שאין תשובה שיספק אותו, אבל זה לא פוטר אותנו מהמאמץ. אי אפשר לדעת אם מדובר במקרה אבוד עד שמנסים.

אמנם, גם חשוב להדגיש שיש מה לצמוח חוץ מאזורי ספק ולא להתנות את הצמיחה היהודית במציאה מיידית של תשובות מספקות - אבל בשום אופן לא לברוח.


שם השולח: אבי (האתר שלי) תאריך: 14/06/11, 20:32:59הרב סליפקין כתב פוסט מעניין ברוח זה:

http://www.rationalistjudaism.com/2011/06/dealing-with-crises-of-faith.html

שם השולח: משה תאריך: 14/06/11, 23:15:59


יש המון אגרות מן האדמו"ר מליובאוויטש, בו הוא משיב ומתיר כל מיניה שאלות וספקות, לכל מיניה אנשים.
ולכך, אין ללמוד מן הפרט על הכלל, וכמאמר העולם
"different strokes for different folks"
(ויש גור' "blokes")

אך ברור שסבר שצריך שיהי' קודם בסיס של 'קבלת עול' (וגם להתבסס על המובן והמושג כל כמה שאפשר)

שם השולח: משה תאריך: 14/06/11, 23:18:18


ודאייתינן להכי...
I asked him, ג��Why is it that your sheluchim"
(emissaries) take a fellow and make a Chasid out of him by putting a kapote (long black coat) and hat on him ג�� even though he knows nothing at all about Judaism?ג�� The Rebbe answered me, ג��But it works this way. If we tried it any other way, it would not work.ג��
http://www.kolhamevaser.com/2010/08/an-interview-with-rabbi-dr-moshe-d-tendler/#more-158