יום חמישי, 17 ביוני 2010

טיפים לכתיבה, מאת: חיים ולדומירסקי

הפעם כנראה לא יתפרסם בעולם קטן...

רשמים מהפגישה שנערכה עם חגי סגל ביום ראשון בבוקר
"לא כדאי לפתוח מאמר בציטוט" - זה היה הדגש הראשון שהעביר לנו חגי סגל בשיחה שקיים עם כותבי עולם קטן.
חגי, עיתונאי בכיר במקור ראשון, עורך "נקודה" לשעבר, כותב טורים בידיעות, בן 53, מהישוב עפרה ,בגובה 1.82 (בערך), חלק עימנו מנסיונו הרב בכתיבה עיתונאית ובפובליציסטיקה. "כשאתם מתארים מישהו, נסו לתאר אותו בצורה מעניינת" המשיך חגי בדגשיו החשובים.
להלן דגשים חשובים שעלו מהפגישה עם חגי לטובת הכותבים שבכם (או אלו שרוצים יום אחד להיות כותבים).
· צריך לתפוס את הקורא מהמשפט הראשון. אפי' מהכותרת. לעולם אל תפתחו כתבה במילים 'ביום שני בבוקר ..." (מזל שהפגישה נערכה ביום ראשון, אחרת הכותרת היתה הולכת פייפן)
"כאשר מצטטים מישהו חשוב להבדיל בין עיקר לתפל. לא צריך לצטט כל משפט שולי שנאמר" אמר חגי והוסיף "יש כאן משהו חם לשתות אולי?".
· את הכלל הבא אני מציין לעצמי שעלי לשנן שכן אני נופל בו לא מעט - "חשוב לשמור על עקביות בין הפסקאות, בין מבחינת עבר/הווה ובין מבחינת יחיד/רבים". חיים הנהן לעצמו וחרט את המשפט במוחו.
· לא כדאי להפריז בשימוש במילים לועזיות זה משדר ארוגנטיות.
· אם כבר השתמשת במילה לועזית כדאי שתדע את משמעותה הנכונה שלא תצא אמביוולנטי.
· אל תכפישו מישהו אחר כדי ליצור אייטם ואל תיכשלו בלשון הרע. תשאירו את זה לידיעות אחרונות.
· חגי מזהיר שלא ליצור כפל משמעות במקום שלא התכוונת לכך. אני מניח שהוא מכיר את זה ממקור ראשון.
· אין ליצור משפטים בלתי נגמרים, שעמוסים מדי בפסיקים ויוצרים אי שקט אצל הקורא, שכן הקורא הממוצע מתעייף מעודף מילים במשפט אחד, שהיה עדיף להופכו לסידרת משפטים קטנים המופרדים בנקודה, אכן, לא רק פתיחת הפיסקה חשובה חשוב גם כיצד לסיים אותה ויש כאלה שפשוט לא יודעים איך לעשות את זה. בכלל. וחבל.
· מצד שני היעדר סימני פיסוק בפיסקה כלל הוא לא פחות גרוע הקורא לא יכול להבין אם המשפט נגמר התחיל ואולי התחילה פיסקה חדשה ללא הנקודה אי אפשר לדעת בקיצור לא יותר מדי ולא פחות מדי
· עוד כלל חשוב! אין להשתמש בסימני קריאה!!! זה מרמז על חוסר ביטחון ורצון לתשומת לב!!!
· יש להיזהר מקפיצות לוגיות, כמו כן יש לבנות את מסקנותיך בזהירות עקב בצד אגודל, מכך נובע בהכרח שטיעון חייב להיות ארוך מ20 מילים.
· "חשוב שלא לחזור על אותה מילה באותה פיסקה" אמר חגי, "למרות שלפעמים נראה שמילה מסוימת היא המתאימה ביותר למשמעות המשפט" אמר חגי. "למרות האמור לעיל לפעמים אין ברירה" אמר חגי.
· אני לא בטוח אבל נראה לי שכדי לשכנע אחרים ברעיון אותו אתה מביע אתה חייב להיות משוכנע בעצמך שהוא נכון. לפחות ברוב המקרים. לא ככה ?
· חגי מדגיש כי אין לסמוך על העורך שיתקן את השגיאות שלנו וחשווב מאוד שנבקר את עצמנו ונוציא תחת ידינו מוצר מוגמר (צריך לשנות קצת את הניסוח. בני, עשה טובה תעבור על זה עוד פעם)
· השתדלו לא לסיים פיסקה בשלוש נקודות, ב"ועוד...", "וכו' ". זה יוצר את הרושם כאילו אין לכם מה לכתוב ואתם סתם מנסים ליצור רושם כאילו היה לכם מה לומר וכו'
· לסיום אצרף עוד טיפ מאוד חשוב שלא למדתי מחגי אלא חוויתי על בשרי. קורה וכותב מסיים את הטור בשעה טובה ומוצלחת ומגלה לאכזבתו כי לא עמד במכסת המילים שהקציב לו העורך או שהקציב לעצמו. אני לא מתכוון על חריגה ממכסת המילים, אלא להיפך, מס' המילים במאמרו דל ממה שהתכוון. כותבים רבים חשים צורך למרוח עוד מס' משפטים בסוף הטור כדי לעבות אותו. לעיתים הם אף חוזרים על אותו משפט בניסוחים שונים, כותבים את אותו הרעיון בוריאציות שונות וחוזרים על עצמם שוב ושוב. כותבים יקרים – מיותר לחלוטין, לא יקרה שום אסון אם הטור שלכם יהיה קצר מן הרגיל, זה עדיף על סוף מרוח של מאמר. אני באופן אישי מעדיף את התימצות, עדיף להביע רעיון במשפט אחד מאשר בפיסקה בעלת 120 מילים.
שימרו על קשר vlado@olam-katan.co.il
לקריאה לא בזמן התפילה www.valdomh.blogspot.com

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

שם השולח: אלעד תאריך: 19/06/10, 20:17:05
הגרסה פה מוצלחת יותר מאשר זו בעולם קטן, חבל שהשמטת משפטים מסויימים
כמו מקור ראשון וכד'


שם השולח: יאיר תאריך: 06/07/10, 18:52:57
שמתם לב שישר על המשפט הראשון במאמר הוא עבר על הכלל הראשון?!