יום שבת, 26 בינואר 2008

תמונת מצב - קהילת מיתר

קהילת מיתר הינה קהילה המכונה בדר"כ "בני עדות המזרח" על אף שרוב חבריה הינם ממשפחות יוצאי ארצות צפון אפריקה, שהם דווקא במערב, והנוסח הקבוע הינו נוסח מרוקו המקורי עפ"י הסידור והפסקים של הרב שלום משאש זצ"ל. מאז הקמת הקהילה לפני כעשרה חדשים הקהילה קיימה את כל התפילות והפעילויות במבנה של גן ילדים. נכון לעכשיו ניתן לומר שהמתפללים הקבועים מורכבים מכ30 משפחות דתיות ועוד כמה עשרות משפחות מסורתיות ברמות שונות. כאשר לא יהיה זה מוגזם לומר שחוץ מכ40-50 משפחות של מתפללים קבועים יש עוד כמספר הזה של מתפללים לא קבועים, חלקם מגיעים לתפילה אחת מדי שבת, חלקם מגיעים פעם בחודש וחלקם מגיעים רק בחגים. במספר זה לא כלולים המשפחות שמגיעות רק בימים הנוראים, שזה כבר מספר הרבה יותר גדול.
בזמן האחרון הוקצה לנו שטח ותקציב ע"י העירייה על מנת לבנות משכן קבע לבית הכנסת. דא עקא, שהעירייה הקצתה סכום כסף שמספיק על מנת לבנות עזרת גברים של מעט יותר מ40 מ"ר ונתנה לקהילה אישור על מנת להגדיל את שטח עזרת הגברים עד לכ140 מ"ר.
כתוצאה מכך החליט הועד המנהל לפנות לחברי הקהילה ולבקש מכל משפחה המעוניינת להיות חברה בקהילה לתרום 5000 ש"ח כדי להגדיל את שטח המבנה. כ40-45 משפחות נענו לקריאה ותרמו מכיסם, כאשר מתוכם כ30 דתיים והשאר מסורתיים ברמות שונות. [יודגש, שחלק ממשפחות אלו פנו אלינו ואמרו שקשה להם כלכלית לעמוד בהוצאה זו, וכמובן שהם שילמו רק כפי שידם משגת]. לאור זאת יש בידינו מספיק כסף כדי לבנות עזרת גברים של כ70 מ"ר, שלפי האומדן שעשינו יש בו מספיק מקום עבור כל מי שנמצא ברשימת המשלמים.
ועכשיו נשארנו עם דילמה קשה מאד. מה עושים עם כל מי שלא שילם? אינני מתכוין לאלו שמגיעים לכל התפילות ובכל זאת בחרו שלא לשלם, היכן הם יתפללו אחרי שיוקם בית הכנסת צריך להיות הדאגה שלהם ולא שלי. הדאגה שלי זה ביחס לכל המסורתיים שהיום מגיעים לתפילה אחת בכל שבת או שמגיעים מדי פעם. לפי הבנתי, הסיבה שהם לא שילמו זה בגלל שזה לא בסדרי העדיפויות שלהם, מבחינתם הם מגיעים כי זה כרגע נח להגיע. אם מחר זה לא יהיה נח אז או שהם יחפשו מקום אחר להתפלל בו או שהם יפסיקו להגיע בכלל. מכיוון שאני יודע שבכל בתי הכנסת בשכונה יש מצוקה של מקום, קרוב בעיני שהם יבחרו באופציה השנייה. כמובן, שכל עוד יהיה מקום אצלנו אנחנו נקבל אותם בשמחה, אבל לפי אותם אומדנים שעשינו, אם נשאר עם 70 מ"ר אפילו מקום לעמוד לא יהיה בעזרת הגברים.
אז כרגע הדעות בקהילה חלוקות, חלק אומרים שאם זה חשוב לאותם מסורתיים שיהיה להם מקום לבוא להתפלל בו אז שיקחו יוזמה ויכניסו יד לכיס, וחלק - שאני נמנה איתם - אומרים שעלינו לצאת למסע גיוס בקרב אנשים שהם לא מהקהילה ולגייס עוד כסף כדי שיהיה לנו מקום גם עבור המסורתיים הללו.
חותני שיח' תמיד אמר לי שחבל מאד שבארץ, בניגוד לחו"ל, היהודים שנוסעים בשבת אינם מגיעים להתפלל בבתי הכנסת. לשמחתינו, בבתי הכנסת הספרדיים בארץ אותם יהודים עדיין מעוניינים להגיע. כעת יש לנו הזדמנות להחליט האם אנחנו, כל אחד מאיתנו, נאפשר להם לעשות זאת - או שחלילה ננעל (מטפורית, כמובן) את הדלת בפניהם.

אין תגובות: