יום חמישי, 18 בפברואר 2010

סיפורי ילדים חלק ב', מאת: חיים ולדומירסקי

חלק א' - כאן
מתפרסם בעלון 'עולם קטן' ואמור להתפרסם גם בסרוגים

בגדי המלך החדשים
כולכם ודאי שמעתם את סיפור בגדי המלך החדשים מס' פעמים, אולם האם אתם בטוחים שהסיפור האמיתי הוא זה שסופר לכם ? ואולי זה מה שקרה שם באמת - בממלכה מסוימת חי מלך ישר ועניו אשר לא היה החכם באדם, אולם תמיד אהב ללמוד דברים חדשים. לאותה ממלכה הגיעו שני חייטים מדענים שפיתחו חומר אשר עקב תהליכים נוירו- אופטיים (שאין כאן המקום לפרט) פולט קרינה באורכי גל שרק אנשים המשתמשים במוחם בצורה יוצאת מן הרגיל יכולים לזהות, או בקיצור – דבילים לא רואים אותו. המלך אשר כאמור היה חובב ידע גדול (גם אם לא מבריק) מיד הזמין בגד העשוי מן החומר הנדיר תמורת סכום גדול, המשקף בהחלט את ערך התגלית המרעישה.
הגיע היום והבגד כבר מוכן, המלך בא לראותו... ולא ראה דבר. המלך כמובן האדים במבוכה והשפיל את עיניו. החייטים הנבונים שראו את מצוקת המלך עודדו אותו– "לא נורא, אדונינו המלך, יש דברים שלא רואים מיד... המשך ללמוד ולהחכים וגם אתה תראה את הבגד". המלך מעודד מדברי החייטים יצא למצעד גדול ברחבי הממלכה כשהוא עטוי בבגד המתוחכם. ההמון מטבעו היה ברובו עממי ולא חכם במיוחד ורק מיעוטו חכם. החכמים המעטים שהיו בקהל עצרו את נשימתם, בגד מפואר שכזה הם לא ראו מימיהם. רוב הציבור שלא ראה כלל את הבגד, רק את המלך הערום מבעד לבגדים, החריש כמובן, שכן לא רצה להסגיר את סודו. האנשים הפשוטים רק הסתכלו בהערכה על החכמים שכן ראו, והרגישו כאילו הם רואים את בגדי המלך דרך עיניהם. הממלכה עמדה לפני שלב חדש, ההמון רצה ללמוד, להחכים, להשתפר... שעה גדולה הגיעה לממלכה! סופסוף החכמים יוכלו להנהיג את העם ולהצעיד אותו קדימה.
אולם לפתע נשמעה צעקה! אחד הילדים שלא רק שהיה טיפש גדול, אלא גם לא היה לו מספיק שכל להסתיר את זה, החל לצעוק בקול "המלך הוא עירום, המלך הוא עירום!". החכמים הביטו בילד בסלחנות, אולם מס' טיפשים בקהל החלו אף הם להצטרף אל הילד "זה נכון. המלך הוא עירום". אחד החכמים ניסה להסות את קהל הנבערים "אתם טועים! פשוט רק חכמים יכולים לראות אותו", "מה אתה מבלבל את המח?" צעק אליו אחד האיכרים "מתנשא שקרן שכמוך! עובדה שגם הילד לא ראה את הבגד". על הטענה המבוססת לוגית של אחד החכמים "אבל אולי הילד הוא אידיוט" ההמון הגיב במטח עגבניות כבד "אין כאן שום בגד, זה הכול אשליה. מתנשאים שקרנים!".
צעקות החלו לעלות מן ההמון "המלך הוא עירום. הכול שקר". החייטים החכמים שזיהו את ההתפתחות המדאיגה, ארזו את חפציהם והסתלקו מן הממלכה לפני שייסקלו ע"י ההמון הנבער. המלך, שהושפע אף הוא מן ההמון הנבער, התמלא זעם על אותם "שקרנים" והממלכה ... היא נשארה בבורותה, המשיכה לצפות באח הגדול והתדרדרה לה לעוד מאה שנות טמטום.

הלו אבא
הלו אבא הוא סיפור חביב וחינוכי, המלמד את הילד שהוא לא צריך להיות חמדן קטן ורק לרצות מתנות ואבא שחוזר מהעבודה זו מתנה מספיק גדולה. זה המקום להזכיר לכם את הכלל מהפר' שעבר – "יש דברים שטובים בתיאוריה". הוורסיה שלי ל'הלו אבא' נראית בערך כך -
הלו, הלו, דוידי ?
איפה אתה אבא ?
אני בעבודה. תביא לי את אמא.
אבא! מה תביא לי מתנה ?
מה מתנה עכשיו?! תביא לי את אמא.
אבל אני רוצה מתנה.
(אהה... נזכרתי... אני אעשה לו את התרגיל מ'הלו אבא')
טוב טוב, בסדר. שים לב - אני אביב לך טרקטור עם ...
יש!!! טרקטור.
חכה, חכה, מה אתה קופץ? לא סיימתי. אני אביא לך ... טרקטור עם... כנפיים.
ייישששש! רואי, אבא מביא לי טרקטור עם כנפיים ולך הוא לא מביא כלום.
דוידי, דוידי, חכה שניה. לא נראה לך מוזר? תחשוב רגע - לטרקטור אין כנפיים לאוירון יש כנפיים.
אבל אתה הבטחת!
אבל אין לו כנפיים!!! מה אתה רוצה שאני אעשה? לאווירון יש כנפיים.
אז אתה מביא לי אווירון ?
כן בדיוק. אני אביא לך אוירון עם ... משוטים.
מעייני... אבא מביא לי טרקטור עם כנפיים ואוירון עם משוטים.
אבל דוידי, אתה אמור לשאול עכשיו - "אווירון עם משוטים ???" למה שלאווירון יהיו בכלל משוטים ? (חוץ מהמטוס ההוא בניו יורק שנפל להדסון)
אבל אתה הבטחת לי!!! אתה מביא לי טרקטור עם כנפיים ואווירון עם משוטים.
לא לא לא. אולי כלב עם שפם, כלומר תיש עם משקפיים... נו, עזוב, אני אביא מתנה אחרת.
לא רוצה אחרת.
כן, כן. אני אביא לך מתנה נהדרת - איש עם משקפיים.
מה פליימוביל ?
לא!!! לא פליימוביל!!! מה יש לך היום?! אני אביא לך את אבא.
לא רוצה את אבא! רוצה מתנה!
(וואי וואי הסתבכתי). בסדר. בסדר. נו מה אתה רוצה שאני אקנה לך ?
ספר עם שלט רחוק.
דוידי... די כבר... לספר אין שלט רחוק למכונית יש שלט רחוק.
טוב, שיהיה.

מאזינים יקרים. האזנתם להרצאתו של ד"ר קדחני במסגרת הקורס חינוך אלטרנטיבי לילדים. ההרצאה עסקה בנושא - סיפורי ילדים השפעותיהם ומשמעויות נסתרות. בשבוע הבא נעסוק בנושא פורים במסורת האיזבקית וכן בשלל בדיחות לשבת זכור . ליתר ההרצאות ששודרו במסגרת זו יש להיכנס לארכיון. כתובתנו –www.haim.shoresh.org.il .
Yahoo ו msn הבטיחו לתרום 20 סנט לילדה חולת שפעת לכל מי שישלח מייל לכתובת
vlado@olam-katan.co.il (אה, כן, וגם אינטל יחלקו לפטופ חינם ל20 הראשונים שישלחו מייל לכתובת הזו)

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

שם השולח: אלי (האתר שלי) תאריך: 18/02/10, 18:50:58


כבר קיים ספר (ספרון ליתר דיוק) בנושא, והוא פשוט קטלן.
"פוליטיקלי קורקט - אגדות ילדים בלשון סגי נהור"
ג´ימס פין גארנר


שם השולח: רוני (האתר שלי) תאריך: 18/02/10, 19:58:35


אתה 10 ! ובכללי הבלוג הזה נחמד מאוד!